• Relacja z wycieczki

• Pod koniec marca uczniowie klasy III oraz IV udali się na wycieczkę do Śmigla. Uczniowie odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęte przez niezastąpioną Panią Barbarę Mencel, która przygotowała dla uczniów ciekawe zadania. Dzieci musiały wyszukać książkę w katalogu internetowym, odnaleźć ją na półce, obejrzeć okładkę oraz przeczytać jej opis. Następnie należało o tej książę opowiedzieć koleżankom i kolegom. Później uczniowie udali się do kawiarni Na Garnuszku, gdzie wzięli udział w warsztatach garncarskich. Okazało się, że glina to świetny sprzymierzeniec dzieci . Ulepienie własnego kubka, miseczki czy wazonu było nie lada wyzwaniem, ale skupienie na twarzach uczniów oraz ich radość były bezcenne. Teraz jeszcze tylko wypalenie, szkliwienie i będzie można rękodzieło zabrać do domu. Na zakończenie udaliśmy się na śmigielski plac zabaw. Była to dla wszystkich mega frajda.

A. Tomaszewska, D. Kicińska

• Akademia Bezpiecznego Puchatka

• W ostatnich tygodniach klasa pierwsza z wielką radością i zaangażowaniem realizowała program edukacyjny "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa : w szkole, domu, na ulicy,na wycieczce. Podsumowaniem był Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, na stronie programu, którego dzieci rozwiązały celująco. Życzymy, aby uczniowie zawsze i wszędzie pamiętali o zasadach bezpieczeństwa względem siebie i innych.

• Podsumowanie akcji charytatywnej

• Kochani! Po raz kolejny DZIĘKUJEMY Wam za ogromne serce i pomoc dzieciom ze zmasakrowanej Buczy. Dzięki Wam we wtorek dwa załadowane po brzegi auta z niezbędnymi artykułami dostarczyły je do punktu zbiórki w Długich Nowych. Dziękujemy Pani Ewie za organizację akcji, a Pani Boguni za pomoc w transporcie. DOBRO WRACA! 💙💛

• Matematyka w kuchni

• "Ułamkowa" sałatka owocowa

31 marca na lekcji matematyki klasa IV przygotowała sałatkę owocową. Głównym celem było dzielenie owoców na równe części, a następnie umieszczanie w miseczce odpowiednich części w postaci ułamka zwykłego. Oto przepis uczniów klasy IV:

3/4 jabłka,

5/8 banana,

3/4 truskawki,

1/4 brzoskwini,

1/2 gruszki,

3/4 kiwi,

garść malin

szczypta radości i mnóstwo uśmiechu. Do tego bita śmietana i posypka czekoladowa.

Życzymy smacznego 😊.

K. Obiegała

• Podsumowanie akcji charytatywnej

• Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wyniku naszej akcji charytatywnej dla Małgosi!!! Dziękuję wszystkim mamom, które upiekły przepyszne ciasta😍dziękuję nauczycielom za pomoc oraz współpracę😍dziękuję wszystkim wolontariuszom za ogromne wsparcie😍dziękuję wszystkim, którzy podzielili się dobrem❤️❤️❤️

M. Buchwald wraz z nauczycielami

• Bocianie powroty

• A oto one! Nasze boćki! Wczoraj przyleciał gospodarz gniazda, dziś dołączyła jego partnerka. Czyli co? Czyli WIOSNA!!!🌷🌷🌷

• Laboratoria Przyszłości

• Oto pierwszy efekt pracy naszej drukarki 3D, którą zakupiliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Mały gekon dostarczył wszystkim wielu emocji. To dopiero początek przygody z drukiem 3D. Oj, będzie ciekawie😊.

• Uwaga, turniej!

• Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił przy stołach! Będzie też okazja, aby wesprzeć naszą byłą uczennicę Małgosię (świetną tenisistkę stołową), która zagości na turnieju. Liczymy na Was! Do zobaczenia!

• Rekrutacja do przedszkola

• Z informacją o dzieciach przyjętych do naszego przedszkola można zapoznać się na tablicy ogłoszeń w Siekowie (w budynku) oraz w szkole w Kluczewie (również w budynku). Niestety, nie mogliśmy przyjąć wszystkich 😞 ale ci, którym się nie udało - są na liście rezerwowej. Wkrotce dotrze do nich informacja w jakich przedszkolach na terenie naszej gminy są wolne miejsca i będą mogli z nich skorzystać. Sytuacja w przedszkolu jest jednak zwykle dynamiczna, i w razie zwolnienia się miejsce w naszej placówce, niezwłocznie poinformujemy rodziców. Jeśli się jednak nie uda - czekamy na nich za rok.

• Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

• Dnia 14 marca w Naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy. Z tej okazji odbył się konkurs plastyczny pt. „Matematyka jest π-ękna”

W tym dniu uczniowie Naszej szkoły przekonali się, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych kół, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Były również zagadki, rebusy, krzyżówki i matematyczne schody, a na koniec zajęć coś słodkiego dla każdego .

Liczba π z dokładnością do 204 miejsc po przecinku wynosi:

3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820 974944 592307 816406 286208 998628 034825 342117 067982 148086 513282 306647 093844 609550 582231 725359 408128 481117 450284 102701 938521 105559 644622 948954 930381 964428.

Istnieje wiele technik na zapamiętanie kolejnych cyfr liczby Pi. W wielu językach powstają wierszyki, zdania czy piosenki. W języku polskim mamy następujący wiersz:

„Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,

Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,

To nam zastąpić musi słówka te litery suma,

Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.”

Wiersz został skonstruowany w ten sposób, aby poszczególne słowa, oznaczały kolejne cyfry liczby Pi, a dokładnie” kto = 3, w = 1, mózg = 4 itd.

K. Obiegała