XVII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce
Zakończyła się XVII edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, które jest głównym organizatorem ogłosiło na swej stronie internetowej wyniki finału wojewódzkiego w poszczególnych kategoriach wiekowych (podział na klasy). Spośród 251 finalistów biorących udział w etapie wojewódzkim laureatami zostało 145 uczniów, można więc powiedzieć, że ta grupa to ścisła elita. Pracy było bardzo wiele, gdyż należało pokonać 4 etapy – szkolny, powiatowy, rejonowy i wojewódzki. Za każdym razem obowiązywał rozszerzający się zakres materiału. Awans na kolejny szczebel następował w wyniku rozwiązania testu na poziomie 90% możliwych do zdobycia punktów - w przypadku finału rejonowego i wojewódzkiego. Wart dodać, że konkurs ten ma charakter interdyscyplinarny – trzeba wykazać się znajomością historii, architektury, przyrody, sztuki ludowej, biogramów sławnych Wielkopolan a także gwary.
Od wielu lat w konkursie startuje z powodzeniem reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Do finału wojewódzkiego dotarły 3 nasze uczennice: Martyna Skrzypczak z kl. V, Maja Szczepaniak i Julia Szudra z kl. VI. Reprezentowały one jako jedyne nie tylko szkołę, ale także gminę Przemęt i powiat wolsztyński. Wszystkie zostały laureatkami – Martyna II miejsca (w teście zrobiła tylko 1 błąd) a Julia i Maja I miejsca (napisały bezbłędnie). Aby zobrazować skalę trudności, podaję poniżej po 2 pytania z testu na etapie wojewódzkim.
Klasa V:
4. Wskaż prawidłowy ciąg chronologiczny wydarzeń z życia Bolesława Chrobrego:
a) Pokój w Budziszynie, Zajęcie Milska i Łużyc, koronacja na króla Polski, goszczenie cesarza Ottona III.
b) Zajęcie Milska i Łużyc, goszczenie cesarza Ottona III, pokój w Budziszynie, koronacja na króla Polski.
c) Goszczenie cesarza Ottona III, zajęcie Milska i Łużyc, pokój w Budziszynie, koronacja na króla Polski.
d) Koronacja na króla Polski, zajęcie Milska i Łużyc, pokój w Budziszynie, goszczenie cesarza Ottona III.
6. Kodeks Gertrudy jest to:
a) Zbiór przepisów prawnych obowiązujących na dworze książęcym
b) Zbiór modlitw pisanych piękną łacińską prozą
c) Zbiór pieśni pasyjnych, autorstwa księżnej Gertrudy
d) Pierwszy kodeks napisany w języku polskim autorstwa Gertrudy
Klasa VI:
5. Wskaż prawidłowy ciąg chronologiczny z życia Gaspara da Gamy:
a) Spotkanie odkrywczej wyprawy Vasco da Gamy, podróż przez Persję do Indii, dotarcie do wybrzeży Brazylii, udział w wyprawie na Cejlon, Jawę i Moluki.
b) Podróż przez Persję do Indii, spotkanie odkrywczej wyprawy Vasco da Gamy, dotarcie do wybrzeży Brazylii, udział w wyprawie na Cejlon, Jawę i Moluki.
c) Spotkanie odkrywczej wyprawy Vasco da Gamy, dotarcie do wybrzeży Brazylii, udział w wyprawie na Cejlon, Jawę i Moluki, podróż przez Persję do Indii.
d) Udział w wyprawie na Cejlon, Jawę i Moluki, dotarcie do wybrzeży Brazylii, podróż przez Persję do Indii, spotkanie odkrywczej wyprawy Vasco da Gamy.
8. Badania, nad jakimi schorzeniami i zaburzeniami przyniosły sławę Józefowi Strusiowi jako lekarzowi?
…………………………………………………………………………………………………
Zainteresowanych pozostałymi pytaniami odsyłam na stronę SGiPW (http://www.sgipw.wlkp.pl/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=26:testy-etapu-woewdzkiego&Itemid=67).
Laureatkom serdecznie gratulujemy – przed nimi już tylko przyjemny wyjazd po odbiór nagród i jednocześnie zachęcamy uczniów tak szkół podstawowych, jak i gimnazjów do startu w następnej edycji konkursu.
Zdjęcie laureatek - w albumie fotograficznym.
Włodzimierz Pilich – opiekun grupy